Support Us
Support Us

Shamrock Hall of Fame

NAMECATEGORYINDUCTED
Raymond Adams ’32 *Basketball1995
Mike BaileyCoach2015
Thomas Bamber ’49 *Basketball1996
Douglas Baran ’72Football/Track/Tennis1996
Frank Bauer *Coach2001
Allen J. Belli ’60 *Personal Achievement2008
Leonard Bertolini ’83Basketball1995
Anthony Bertuca ’67Football1995
Steve Boksa ’64Football1997
Thomas BuscariniCoach2001
Joseph Cermak ’04Golf2007
Matt Cermak ’06Golf2018
Michael ChristopoulosPersonal Achievement2010
Vito Cinquepalmi ’89Football2003
Sal Cirrincione ’66Football1995
Niall CollinsCoach1999
Patrick Compobasso ’69Basketball1999
Robert Cotter ’67Football2010
Patrick Crawford ’88Baseball2013
Maurice (Pat) Cronin ’52 *Coach1997
Michael Cunningham ’64Cross Country2003
Anthony D’Andrea ’86Baseball2008
Brian DeGustino ’91Football2016
Fred Dempsey *Coach1996
Br. Konrad DieboldPersonal Achievment2013
Charlie Doyle ’84Wrestling2010
Patrick Duggan ’90Wrestling1999
Ryan Duggan ’96Wrestling2005
Tim Duggan ’95Wrestling2013
Patrick Dunn ’50 *Basketball1995
Gerald (Red) Dwyer ’50Personal Achievement1997
Jeffrey Dyra ’95Football2003
Mark Ellsworth ’80Tennis1995
Joseph C. Fagiano ’07Wrestling2017
Daniel W. Farrell ’66Football2017
Joseph Fiandaca ’82Wrestling2003
Michael J. Fiandaca ’80Football, Wrestling2008
Br. Leo Forgette *Athletic Director1996
William Freeney ’88Football2003
Terry Frigo ’97Basketball2008
Pat Gamboney ’03Football/Wrestling2018
William Geist ’62Basketball1996
Jason Genova ’05Football, Basketball2013
Marty Gibson ’82Swimming/Water Polo2018
Anthony Giovannetti ’71Football1995
Ettore Giovannetti *Personal Achievement1997
Anthony Griffin ’92Football2013
Michael Gumiela ’91Football2005
Jerry Hanrahan ’63 *Football1999
Michael Haugen ’85 *Wrestling2001
Ronald G. Hernandez, Jr. ’97Water Polo/Swimming2005
Pete Hester *Coach1996
Frank Hollendoner ’63Basketball1996
Mr. & Mrs. Neill Jensen *Fans1997
Vince Johnson ’08Track & Field2018
John Kane ’85Wrestling2001
William L. Keating ’62 *Football2015
Jack Kernan *Coach2001
Jonatha Kerr ’90Football2005
Joseph King ’36 *Basketball1995
Brian Kopf ’91Basketball/Football2005
Dennis Kozlowski ’60Basketball1999
Max Kurland *Coach1995
Bruce Lang ’85Football1996
Thomas Leonard ’70Football/Track/Tennis2010
Raymond Leopold ’63Personal Achievement1997
Patrick Levar ’69Personal Achievement2001
Allen Lindner ’62Personal Achievement2003
Curtis Lipsey ’88Football2015
Russ Lucas ’81Coach/Administrator2016
David Lurie ’84Water Polo2013
Wayne Luthringshausen ’62Personal Achievement2003
James P. Lynch ’89Water Polo2008
Thomas Mahoney ’66*Football2001
Jack  Maniscalco ’99Basketball2015
Sam J. Maniscalco ’07Basketball2017
Carlos Martinez ’68 *Basketball1995
Frank Mattucci ’71Personal Acheivement1999
James Maurer ’64Personal Achievement2005
Timothy J. McGarigle ’02Football2008
Emmett McGovern ’75Basketball1995
Thomas McKiernan ’68Football1995
Br. Terence McLaughlinPrincipal1996
William McManaman ’65Basketball1997
Edwin J. Meierkort ’77Personal Achievement2008
Raymond Meyer ’33 *Basketball1995
James Mitchell ’77Wrestling1996
William Moriarty ’79Football2008
Joseph Morrison ’61Personal/Achievement2005
Mullarkey FamilyPersonal Achievement2005
Michael Mroczek ’85Wrestling1995
Christopher M. Mroz ’02Basketball2017
Richard Muller ’59 *Faculty Service2003
Mark Nichol ’77Basketball2001
Timothy Nolan ’80Basketball1996
James Oleksy ’72Basketball2001
Richard Ostriker ’69Football1997
Joseph Ozimek ’88Water Polo/Swimming2005
Joe Ozog ’83Soccer Program Founder2018
Daniel Pierce ’65Basketball1995
Dominik Przekota ’97Water Polo2003
Rudy PresslakCareer Achievement2008
Andrew Ramel ’97Track2013
Thomas Rank ’54 *Basketball2003
James M. Ridgeway ’07Swimming/Water Polo2017
Paul M. Ridgeway ’02Swimming/Water Polo2008
Douglas Reibel ’79Baseball1996
Edward Rakoczy *Parent1999
Thomas Rose ’66Football2003
Ken Rylko ’66Football1997
Daniel A.Santucci ’02Football2008
Anthony Scala ’01Basketball2010
Larry ScannellCoach2013
Matt Schmack ’06Volleyball2016
Charlie Schmidt*Personal Achievement2010
Joseph G. SchmidtPrincipal1997
Peter Schmit ’71Basketball/Football1996
Peter Schmit*Athletic Director1995
Walter Schmit ’49Personal Achievement2003
Luca Serra ’89Tennis2010
Frank Shamie ’84Baseball2010
Jerry Shea ’65Football1997
Ted Sikorski ’70Football1999
Tony Smith ’75Basketball2005
Nicholas Sorrentino ’71Football1996
Lowell Stahl ’52Personal Achievement1995
Gary Staniec ’72 *Basketball1999
Paul Szalajka ’76Track2010
Thomas Talaga ’62Football1995
Eddie Lee Thomas ’87Football1995
Joseph Thornhill ’74Personal Achievement2010
Michael Thornton ’97Performing Arts2010
Dick Triptow*Coach2001
Br. Thomas Dominic VanceFaculty Service2005
Barney Varnes *Coach1995
Br. John Michael Vukits ’25 *Personal Achievement1995
Pete Walsh ’78Swimming2001
Robert Warner ’75Football2001
Thomas Warta ’91Swimming1996
James Weaver *Coach1995
Michael Wright ’06Diving2018
Pete Zimmerman ’73Basketball1999

Deceased *

NAME (Team/Group)CATEGORYINDUCTED
2006 Baseball TeamBaseball2016
Coaches: Dan Eberle, Chris Nelson, Bob Prokopowicz, Tim Trendel ’94. Players: Steve Donovon ’06, Steve Yopchick ’06, Mike Giller ’06, Bill Prieto, Alex Cikanek ’07, Matt Jockl ’07, Nick Luburich ’06, Tim Mohs ’06, Eddie Ortiz ’08, Danny O’Donnell ’06, Chris Meza ’07, Paul Dulles ’06, Mike Kotz ’06, Kevin Cahill ’06, Mike Daker ’07, Brian Konopra ’08, Jack McKenna ’07, Chris Lehr ’07, Tim Moskal ‘067, Noah Reyes ’06, Mike Mockler ’07, Mike Bolger ’07*.
2003 Wrestling TeamWrestling2013
Pat Duggan ’90, Coach, Steve DiNino ’06, Juan Barajas ’05, Nick Luburich ’06, Dominic Angelo ’03, Brian Rategan ’06, Alexander Rivera ’03, Bobby Peraino ’04, Kevin Hawkins ’03, Pat Ruffino ’05, Steve Herling ’04, Pat Larsen ’05, Mike DiNino ’03, Pete Maris ’03, Keith Oleksiak ’03, Kenny Schak ’03, Armando Alcazar ’04, Dan Lyons ’03, Tony Minaglia ’04, Danny Schak ’04, Pat Gamboney ’03, Larry Rategan ’05
1997 Water Polo TeamWater Polo2003
Marty Gibson ’82, Coach, Mark Amenitsch ’97, Paul Barreto ’97, Daniel Bourdon ’98, William Devine ’98, Edgar Diaz ’98, Daniel Georges ’97, Thomas Gross ’97, Ronald Hernandez ’97, Todd Kleist ’97, Robert Leonardo ’97, Daniel Presslak ’98, Dominik Przekota ’97, Chris Rydelski ’98 John Walsh ’98
1957 Track Relay TeamTrack2005
Thomas O’Brochta ’57, Thomas Grossman ’57, Thomas A. Spaletto ’58 *, James E. Bush’58
The New Colony SixPersonal Achievement2008
Patrick McBride ’64, Raymond J.Graffia ’64, Gerald A. VanKollenburg ’64, Wally T. Kemp ’64, Greg (Kemp) Kempinski, James L.Chitkowski ’64, Ronnie Rice

 

Shamrock Hall of Fame

Athlete of the Week

Spirit Teams

Youth Sports

Camps & Clinics

Facilities

Coaching Directory

ESCC Website

5900 West Belmont Avenue, Chicago, IL 60634